Greene King Abbot Ale - со секој нареден пробан англиски ејл се повеќе го засакувам овој теп на пиво. Невообичаена боја и вкус за наши простори, убаво изладено, ејлот е доста освежителен.

Le Chouffe Soleil - Belgian Sunshine Ale - Како што кажува насловот, се работи за сезонско пиво. Исто толку добро како стандардното но со повеќе горчина која допринесува за дополнителни цветни вкусови. Алк 6% [Гостински пост на @popmisa]

Duvel - уште еден белгиски стронг ејл. Важи за еден од подобрите, што не е далеку од вистината. Исто така е достапен во скопските маркети, вреди да се плати за да се ужива ова добро пиво. 

Chimay Bleue (Blue) - белгиски трапист, еден од најраспространетите, штом стигнал и во маркетите во Скопје. Синиот Шимеј е сторнг ејл (9% алкохол), и слободно може да се каже дека е најдобриот од овој тип. Мора да ја посетам пиварата некој ден, обожавам трапист пива.

Efes Pilsen Unfiltered - турско нефилтрирано пиво од Efes. Скопска пивара треба да научи од нив дека нефилтрирано пиво се флашира и е достапно во текот на целата година. Мене ми се допаѓаат нефилтрираните пива, пред се заради погоркиот вкус, а и на изглед заради матната боја.

Efes Pilsen Fıçı - Fıçı значи Draft што значи точено, а тоа што доаѓа во шише, ми направи збунка. Efes во глобала се добри пива, би рекол за ова пиво дека е со просечен вкус, доаѓа во интересно невообичаено шише.

Alfa Strong - грчки лагер со 7% алкохол. Од стронг варијантите на лагерите оние шпанските ми беа преубави, но генерлано, не ги сакам многу заради големата промена на вкусот во зависност од температурата на пивото. Додека е ладно е питко, кога малку ќе се стопли, доаѓаат до израз некои вкусови кои го расипуваат задоволството. Препорака е ваквите јаки пива да ги пиете побрзо додека се многу ладни, но внимателно заради повисокиот процент на алкохол.. 

Cerveja Cristal - кој пробал бар едно португалско пиво знае дека пивото не им е добра страна. Такво лабаво на вкус, лабава текстура, пена која инстантно се губи.. скип

Šariš Red - словачко црвено пиво за кое не сум целосно сигурен, но мислам дека е комбинација од темно пиво и овошни вкусови. Во секој случај се работи за едно исклучително вкусно несекојдневно пиво кое добро се вклопи уз ручек. 

Urpiner Ležiak Svetlý 12% (Premium) - за пивата од Словачка имам само пофални зборови, изненаден сум дека држат добар стандард за производство на пиво, веројатно под влијание од Чешка. Штета кај нас што нема вака добри пивца по нормална цена во маркетите. 

Kaiser Bier - да бидам искрен овој австриски лагер не ми беше воопшто привлечен, амбалажата е со веќе-виден дизајн, а името е веќе резервирано за едно од најдобрите пива кои сум ги пиел до сега. Сепак, на вкус би рекол дека е просечно пиво, освежува во топли денови. 

Emelisse Espresso Stout - италијанско еспресо комбинирано со 10% алкохолно пиво, произведено во Холандија. Комбинација која потсетува на водка-редбул пијачка, пиво богато со многу различни вкусови, релативно тешко, но забавно за пиење. Би го пиел повторно во следна прилика. 

Schöfferhofer Dunkles Hefeweizen - после радлер ‘пивата’ следни на листа кои не ги можам се овие комбинации од данкел и вајз пива. Не знам на кој му текнало да ги смеша и флашира, дискастинг. Добро не се толку лоши, ама сепак, никогаш не би нарачал/купил ваква комбинација.